page contents

KoinGazetesi Hakkında


KoinGazetesi Hakkında

koingazetesi hakkında80’lerde doğan nesil, özellikle gerçek bilgisayar çağına giriş gibi bir dönüşüme şahit olduklarından dolayı çok şanslı addetmeli kendilerini. Dünyanın bu zamana kadarki tarihindeki en hızlı değişime daha en başından beri şahit oldular ve teknoloji daha neleri çıkaracak karşımıza; kimbilir.

Şimdi bir de işin içine koinler dahil olunca, mevzubahis nesil için manzara son derece ilginç olmaya başladı. Her değişimi genelde gazeteden televizyondan takip eden kitle şu günlerde küçük başarı hikayelerine yanıbaşlarında şahit olabiliyor.

Bu başarı hikayelerinin çok büyük sırları da yok. Üç faktörü iyi idrak etmek gerekiyor. Şans, şans ve şans. Aslında dördüncü faktör şansı da bu üçlüye katabiliriz. Şans çünkü bu işin okulu, kitabı, kuralı falan yok. Kimse doğru düzgün ne yapacağını bilmiyor. Para kazanma yolları çıktıkça birileri bunu görüveriyor. Yoksa o koin zenginlerinin çok da anladıklarından değil…

Koin piyasasında fiyatlar çöktüğünde o bilgiç bilgiç konuşanları karşınıza alıp konuşunuz. Daha birkaç senelik bir konsept kendi içinde beylik beylik konuşacak kadar uzmanlar yetiştiremez/yetiştirmedi.

Ama tabii ki; yukarıdaki yaklaşımımız bu işe karşıyız diye algılanmasın. Biz bu işin geleceğine inanıyoruz. Şu anda koinler bizim bildiğimiz anlamdaki klasik ekonomide kendilerine yer edinemeyip, tamamen spekülasyonla değerlerini belirleseler de.

Öncelikle Bitcoin veya herhangi bir altcoin özelinde bugünden hangisinin nereye geleceğine dair bir öngörüde bulunmak zor. Fakat kolayca yürütebileceğimiz bir tahmin varsa o da Blokchain’in kalıcı olacağıdır. İnsanlar sistemi gündelik para transferlerinde  kullanmaya başladıklarında, o kolaylığı tattıklarında oradan geri dönüş olmayacaktır artık. Teknoloji ilerlemez veya yavaş ilerler; ama geri gitmez. İnsanlar doğaları gereği bir rahatlığa alıştıktan sonra onları bırakmaya meyilli değillerdir.

KoinGazetesi fikrini kendi içimizde istişare ettiğimiz sıralarda konunun yeniliğinden ötürü bilgilerin havada uçuştuğunu ve çok fazla kaynak olmadığı gözlemledik. Hele Türkçe bakmaya kalktığımızda neredeyse sıfırdı. Yine o zamanlarda katıldığımız bir iki seminerde kendisini uzman diye pazarlayıp, bu işler ciddileşmeye başladığında TVye çıkarak kaşesini dev otorite seviyelerine çekecek kişilerin türediklerini ve aslında sıradan bir internet kullanıcısından çok da farklı olmadıklarını fark ettik.

Biz Kimdik Bu Arada?

Kurucu editörlerden Mr.T mahlasıyla yazan zat, telekomünikasyon şirketlerinin birisinde bir projeden diğerine koşmakta, Cirrus ise emtia risk yönetimi üzerine çalışmaktadır. İkisinin ilgi alanları ve uzmanlıkları birleştiğinde, bu konseptin arkaplanı olan finans ve bilgi teknolojileri bir araya geliyor ve koinleri yekpare olarak algılama hususunda birbirlerini tamamlıyorlar.

Bu siteyi oluştururken Türkçe bir başvuru kaynağı meydana getirerek, insanların en azından nasıl yapılacağına dair bilgi edinmelerini istedik. Pek çok lisan bariyerinin, arama motoronun çevirme servisleriyle aşılmaya çalışıldığını ve yalan yanlış sonuçlara ulaşıldığını gözlemledik. Hiç değilse Türkçe de bir kaynak olsun bu alanda istedik biz de.

Öteyandan kendimiz de bu camianın içinde olursak, içeriden takip etmenin iyi bir öğrenme yolu olduğu kanaatindeyiz.

Koinlerin Geleceği Nereye?

Blockchain teknolojisi gerçekten çok vizyoner bir düşünceden ortaya çıkmış. Şu anda tamamen spekülatif bir para kazanma yolu olsa da gelcekte swift‘in domine ettiği ululararası para transferi piyasasında devrim yapacağını ve hatta şimdiden yapmaya başladığını gözlemliyoruz. Ancak kripto-paralar gerçek anlamda finansal bir enstrüman olana kadar çok ciddi yol katetmeleri, fırtınalardan sağ salim çıkmaları, kendi bünyelerinde şişen balonlar patladıkça, o enkazdan tekrar filizlenebilecek dirayeti gösterebilmeleri gerekmekte.

Bahsettiğimiz de zaman demek tabii. Ama öyle uzun yıllar değil. Bu çağın hızında belki birkaç yıl, belki ondan bile önce taşlar yerine oturacak ve koinlerin gidişatı belli olacaktır.

KoinGazetesi’nin Kripto-Para Yatırımlarına Bakışı

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi biz kesinlikle yatırım önerisinde bulunmuyoruz. Bu konuda ufak bir makalemiz var, göz atmanızı rica edeceğiz. Biz şu koine gidin, şu borsadan paraya başka bir isim bulursunuz demeyiz ama o borsaya girmeyi düşündüğünüzde bakacağınız Türkçe kaynaklardan olabiliriz.

Şu anda oturduğunuz yerden küçük sermayelerle Tesla’ya, IBM’e, Xiaomi’ye rakip üretmeniz zor. Zor diyerek gerçekten işi kolay gösterdiğimin farkındayım, çünkü aslında imkansız. Öteyandan blockchain teknolojisini iyi benimseyerek ürettiğiniz bir çözümle teknoloji önderi olmak gayet mümkün. Tren orada ve binilmeyi bekliyor, ama ne zaman kalkacağını bilen yok.

Ancak bu konuda tipik Türk yatırım mantığı olan arsa alıp, ev taksidine girip değerlenmesini bekler gibi bir koine gömülüo sabah akşam borsa izlemek yerine daha farklı fikirlerle hareket etmemiz gerekiyor şayet başarılı olmak istiyorsak. İnnovatif bir borsa, geleceği olan bir koin ICO‘su, koinlerin arka planlarında çalışan herkesin düşünmediği bir tamamlayıcı düzen, ödeme sistemleri, ilgili hardwareler gibi herkesin gitmediği yoldan gitmek lazım.

Bitcoin bu yazının yazıldığı esnada sekiz bin USD’nin altına yürüyordu. Çok kısa süre önce yirmi bini zorladığını düşündüğümüzde çok da parlak bir durumda değildi. Bu temelli bir çöküş olmayabilir ancak tekrar yükselirse tekrar düşecektir de. Ve spekülatif amaçlardan çıkıp reel bir para birimi gibi değerlendirilmediği sürece bu hızlı, tahmin edilemez ve tutarsız dalgalanmalar devam edecek, nice yatırımcı tokatlanacaktır.

Size mühim bir tavsiye: Tokatlanmayın!

Özetin Özeti

Koin konularında çizginin dışında düşünün. Çünkü bu mecra çok büyük teşebbüsler yaratmaya müsait…